Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Разработване на Система за Самоконтрол (ССК), НАССР Система (ХАСЕП Система) и Мониторингова Програма (МП) за всеки търговски обект за складиране, търговия, приготвяне или предлагане на храни, като например: - заведение за обществено хранене; - хранителен магазин; - павилион за храни; - магазин за био храни; - склад за храни; - баничарница; - пекарна; - бърза закуска; - дюнер; - скара; - кафе сладкарница; - цех за производство на храни; - други обекти за предлагане и приготвяне на храни. Извършваме безплатни консултации и даваме информация относно изискванията за регистрация в Агенцията по Храните на различните видове търговски обекти за храни, като отговаряме на въпроси свързани с устройството на помещенията, съгласно нормативните изисквания за храните, както и на въпроси относно изготвянето на необходимите за регистрация документи. Ние ще ви запознаем на достъпен език и без никакви такси с всички изисквания на Закона за Храните и наредбите към него. Предлаганите от колектива ни професионално разработени системи съдържат конкретни данни за всеки различен търговски обект и при необходимост могат да се изготвят в рекордно кратки срокове. За контакти: В. Бойчева: 0988 357 062. Р. Желязков: 0887 360 354. Имейл: valya.konsult@gmail.com
Автор: tanya123 Категория: Бизнес
Прочетен: 613697 Постинги: 134 Коментари: 1
Постинги в блога от Февруари, 2020 г.
 

За да внасяте храни и хранителни добавки е необходимо да регистрирате склад за търговия на едро с храни в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) по местонахождение на обекта, поради следните причини:

1. В митническата декларация за внос трябва да впишете номера на Удостоверението за регистрация, издадено от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), след проверка на служители от ОДБХ.

Пояснение: Областните дирекции по безопасност на храните са към структурата на Българската агенция по безопасност на храните.

2. Ако внасяте хранителни добавки първо трябва да регистрирате склад за търговия на едро в ОДБХ, след това да подадете Уведомление за пускане на пазара на хранителна добавка (образец 78 на БАБХ) също в ОДБХ. В уведомлението се пише номера на склада.

За регистрация на склад за търговия на едро се подават образец 109 и 84 на БАБХ в ОДБХ.

Необходими документи, които трябва да изисквате от производителите или доставчиците:

1. Документи при  внос на храни и добавки от страни членки на ЕС:

·         Документ за произход и качество, който се издава от компетентния орган на съответната държава. Документа може да е с наименование: Сертификат за произход; Здравен сертификат или с друго наименование. За био храните трябва да се представи сертификат за биологично производство.

Необходимо е да направите превод на български език на документа за произход и качество, както и на етикетите.

Всеки един продукт трябва да има етикет с превод на български език.

При доставка на продукти до търговски обекти трябва да давате копие на документа за произход и качество или да имате складова програма и номера на документа да се изписва във фактурата.

2. Документи при внос на храни и хранителни добавки от трети страни (това са държави, които не са членки на ЕС):

·         Документ за произход и качество, който се издава от компетентния орган на съответната държава. Документа може да е с наименование: Сертификат за произход; Здравен сертификат или с друго наименование. За био храните се представя сертификат за биологично производство.

·         Анализни свидетелства от лицензирани лаборатории, като за хранителните добавки  е необходимо да са посочени количествата на всички съставки (витамини, минерали, аминокиселини, части от растения и т.н.). Съставките е необходимо да са в съответствие  с изискванията на Приложения: 1,2,3 и 4 от Наредба №47 на МЗ за изискванията към хранителните добавки, обн. в ДВ. бр.5/2005г. последно изм. и доп. ДВ.бр.90/2010г.

·         Проект на етикети за хранителните добавки;

·         Етикетите за храните и хранителните добавки трябва да са в съответствие с Регламент (ЕС) 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета, относно предоставянето на информация за храните на потребителите. В България Регламента е в сила от м. декември 2014год.

При предоставяне на храни и хранително добавки от трети страни на търговци за търговия на дребно е необходимо да им давате копие на документа за произход и качество или да се включи в складовата програма и да се вписва във фактурата.

Някой от храните от трети страни подлежат на специфичен режим за внос, който се състои във вземане на проби храни от инспектори от отдел „Граничен контрол“ на БАБХ и поставяне на пратката под възбрана до излизане на резултата от лицензирана лаборатория.

 Специфичния режим е определен с нормативни документи за отделните групи храни. Най-често се вземат проби от ядкови плодове, маслодайни семена, подправки, пресни плодове и зеленчуци, месни продукти, соеви продукти за влагане в колбаси и др.

Пробите се вземат съобразно определена кратност, която е посочена в нормативни документи.

Нормативните документи са посочени в сайта на БАБХ, в раздела „Граничен контрол“.

След излизане на резултатите от лабораторния анализ пратките се освобождават или ако са негодни се бракуват или в повечето случай се връщат на доставчика.

Не от всички храни се вземат проби. Нормативните документи се актуализират непрекъснато, като се подменят видовете храни и кратността.

Изисквания относно материално- техническата база:

Необходимо е да имате помещение, което да оборудвате с рафтове, стелажи, скари, палети и други съоръжения за съхранение на храните.

В случай, че предлагате храни, които изискват хладилни условие е необходимо да имате хладилни съоръжения.

Ако предлагате био  и храни, които не са био е необходимо да ги съхранявате на отделни рафтове, стелажи и скари.

В помещението трябва да има термометър и влагомер.

Необходимо е да имате санитарно- битов кът за преобличане на персонала.

Необходимо е да имате санитарен възел, оборудван с мивка с течаща топла и студена вода, средства за измиване и подсушаване на ръцете.

За съхранение на препаратите и инвентара за почистване  се осигурява изолиран кът с шкаф.

Няма изисквания за квадратурата на помещението за съхранение на храни.

Необходими документи за безопасност на храните:

1. Система са за самоконтрол, свързана с добрите търговски и добрите хигиенни практики, съобразно изискванията на чл. 18 от Закона за храните (ДВ. бр. 90/99 г. последно изм. и доп. ДВ. бр. 106/2018г.).

Системата включва 8 програми:

·         Сграда, помещения и оборудване;

·         Приемане на храни;

·         Съхранение на храните;

·         Поддържане на хигиената на обекта;

·         Лична хигиена на персонала;

·         Обучение на персонала;

·         Борба с вредители;

·         Изтегляне и бракуване на храни.

2. Изходяща документация.

3. Дневници (5 бр.), свързани с добрите търговски и хигиенни практики (има готови формуляри в книжарниците).

4. НАССР система за анализ и контрол на критично- контролните точки.

Документа се изисква ако имате преопаковане или се  сертифицирате по ISO 22 000.

5. ISO 22 000 стандарта не е задължителен. Изисква се от някой доставчици от Англия, Русия, Турция, Италия и др., които също са сертифицирани. При внедряване на стандарта се извършват периодично вътрешни и външни одити. В екипа ни има сертифицирани специалисти, които могат да внедрят стандарта.

Документация по трудова медицина:

Необходимо е да имате разработка по трудова медицина, в която се описват опасностите, които могат да възникнат за здравето на работещите по време на работа. Не се прави трудова медицина ако нямате наети работници.

Това са основните изисквания за внос на храни и регистрация на склад. Написах тази статия поради многобройните запитвания за внос на храни и хранителни добавки. Надявам се да съм Ви била полезна с изложената информация. Ако имате конкретни въпроси относно внос на храни и добавки не се колебайте обадете се на тел. 0988 357 062  или ни пишете на имейл: valya.konsult@gmail.com. J

 

Категория: Бизнес
Прочетен: 2165 Коментари: 0 Гласове: 0
 

Пекарна е обект, в който може да приготвяте тестени, хлебни и сладкарски изделия.

Може да приготвяте изделията по Ваша технология, не е задължително да спазвате стандарти.

Единственото условие е суровините, които влагате да са безопасни за здравето и да са разрешени за влагане в храни.

При наличие на търговска площ може да приготвяте топли напитки, фреш, смути и да предлагате бутилирани безалкохолни.

В настоящата статия ще Ви запозная с основните изисквания за регистрация на пекарна.

I. Изисквания, относно материално техническата база:

1. Складово помещение:

1.1 Складово помещение, оборудвано със съоръжения (рафтове, стелажи, скари и др.) за съхранение на суровини и храни, които не изискват хладилни условия на съхранение и хладилни съоръжения за съхранение на суровини, изискващи хладилни условия на съхранение. Брашната трябва да се разполагат върху скари или стелажи, които да не са плътно доближени до стената.

Допуска се в складовите помещения да се монтира мивка и работен плот за измиване  на зеленчуци, кореноплодни и плодове.

При обекти с по-малък капацитет в складовата площ може да има само един хладилник за съхранение на суровини.

2. Работна площ с обособени:

2.1. Подготвителни площи:

Подготвителната площ представлява мивка/и с течаща топла и студена вода, работен плот и работен инвентар  От складовете суровините и храните трябва да постъпят в подготвителните площи, които са :

2.1.2. Подготвителна площ за плодове, зеленчуци и кореноплодни;

2.2.2. Подготвителна площ за яйца, само ако се влагат в част от изделията;

Може да се използва по график една подготвителна площ за обработка на две групи храни.

 Допуска се в един подготвителен кът да се обработват две и по изключение повече групи храни.

До подготвителните площи по необходимост се поставят плюсови хладилни съоръжения, в които да се съхраняват суровини (измити плодове- пресни и изсушени, зеленчуци, кореноплодни и яйца).  До заготовките се поставя маркировка с дата, час на приготвяне.

2.2. Кът за приготвяне  изделията:

Необходимо е да се осигури работен плот, везна за разтегляне на суровините и тестомесачка, блендри и дребен работен инвентар.

2.3. Кът за и термична обработка:

Необходимо е да се осигури фурна/и за печене и котлони (ако е необходимо), втасална (не е задължително). Над фурната се изгражда ефективна вентилационна система или се монтира аспиратор. Уредите трябва така да са монтирани, че парите да се отвеждат на покрива на сградата или помещението (ако е на самостоятелен терен).  При липса на комини в сградата се допуска да се използват аспиратори с филтри, които се сменят.

На пазара се предлагат фурни, които са с вградени вътрешни вентилатори и не отделят пари. В този случай е необходимо да представите характеристиката за печката на контролните органи.

2.4. Умивалня за работна посуда:

Осигурява се мивка с течаща топла и студена вода и съоръжения за изсушаване на работната посуда. Мивката се изгражда до площта за приготвяне и термична обработка.

3. Търговска част:

В търговската част се осигурява щанд за продажба, когато изделията се закупуват за консумация извън обекта.

В други случай ако желаете да приготвяте напитки и да се консумира в обекта е необходимо да осигурите:

-       Бар- плот с мивка, за измиване на посудата от приготвяне на напитки. Не е задължително ако предлагате напитките в еднократна посуда.

-       Работен плот или плотове за приготвяне на сандвичи и фреш. Не е задължително да ги приготвяте.

-       Рафтове и стелажи зад бара за съхранение на храни, които се получават готови;

-       Хладилни витрини за съхранение на напитки;

-       Хладилна витрина за съхранение на сладкарски изседелия, които изискват хладилно съхранение.

-       Места за клиенти- маси, столове, сепарета и други по Ваш избор.

При предлагане на изделията в подложни чинии (различни от подложните за чашите за топли) се осигурява миялна машина.

5. Санитарно- битови помещения:

5.1. Санитарно- битово помещение или кът (за обектите с по- малък капацитет) за преобличане на персонала, оборудван с гардероб/и или закачалки за съхранение на личното облекло и вещи на персонала. Може да е осигурен само един гардероб ако обекта е с по-малък капацитет.

5.2. Санитарен възел за персонала и клиентите с една или две клетки, оборудван с тоалетна/и чиния/и, мивка/и с течаща топла и студена вода и средства за измиване, дезинфекция и подсушване на ръцете. За пекарна не е задължително да има тоалетна за клиенти, но препоръчваме да изградите.

II. Необходими документи и разрешителни

1. Документи за безопасност на храните, съобразно изискванията на чл. 12 и 18 от Закона за храните (ДВ. бр. 90/99 г. последно изм. и доп. ДВ. бр. 106/2018г.).

1.1 НАССР система за анализ и контрол на критично контролните точки;

1.2. Система са за самоконтрол, свързана с добрите търговски и добрите хигиенни практики;

1.3.  Технологична документация за отделните групи храни;

1.4. Технологична карта;

1.5. Мониторинга програма за  изследване на приготвяните храни;

1.6. Определяне на алергени, съобразно изискванията на Регламент (ЕС) 1169/2011 за предоставяне на информация за храните на потребителите;

Ние разработваме професионално документите за безопасност на храните и ако желаете може да използвате нашите услуги.

След устройство на помещението и осигуряване на документите за безопасност на храните е необходимо да подадете заявление и списък с групи храни (по образец 109 и 84 на БАБХ) в ОДБХ (областна дирекция по безопасност на храните) по местонахождение на обекта. На място се плаща държавна такса в размер 34 лв.

Законовия срок за извършване на проверка е 30 календарни дни след подаване на документите.

При проверката от инспектори от ОДБХ се проверява материалната база и документите за безопасност на храните. След проверката се издава протокол, с който веднага може да започнете работа.

До 2 седмици се издава Удостоверение за регистрация на обекта, което трябва да получите от сградата на ОДБХ, освен ако не сте пожелали да бъде изпратено по куриер.

2. Разрешителни от общината:

От общината по местонахождение на обекта се получава разрешително за работното време. Категоризация е необходима при наличие на над 12 стоящи места за клиенти.

Бланките за работно време и категоризация може да изтеглите от сайта на общината по местонахождение на обекта.

Задължителните документи, които се прилагат освен формулярите на общината са:

- Удостоверението за регистрация на обекта от ОДБХ;

- Копие за от документ за собственост или договор за наем;

3. Документация по трудова медицина:

Необходимо е да имате разработка по трудова медицина, в която се описват опасностите, които могат да възникнат за здравето на работещите по време на работа.

Не е необходимо да имате разработка по трудова медицина ако нямате наети работници. Например ако сте ООД и работите само управителите на дружеството.

Ние можем да съдействаме за разработката по трудова медицина.

  Надявам се, че с информацията ще бъдем полезни. Не е задължително в пекарна да предлагате всички описани храни. При разработване на документите се съобразяваме с Вашите желания и условията, които могат да се осигурят в помещенията.

  Ако имате конкретни въпроси може да ни пишете на имейл: valya.konsult@gmail.com или да се обадите на тел. 0988 357 062- В. Бойчева.

 

Категория: Бизнес
Прочетен: 742 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене

За този блог
Автор: tanya123
Категория: Бизнес
Прочетен: 613697
Постинги: 134
Коментари: 1
Гласове: 32
Календар
«  Февруари, 2020  >>
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829